Δράσεις του ΕΕΕΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

1η Δράση για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας- 4 Απριλίου 2024

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, ξεκινώντας από την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, πραγματοποιήσαμε μια σειρά από εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Αξιοποιώντας τη ψηφιακή πλατφόρμα κινηματογραφικών ταινιών για τα σχολεία, Cinedu, είδαμε την ταινία κινουμένων σχεδίων  "Ο Κίκο και τα Ζώα" (2020, Γαλλία/Ελβετία), σε σκηνοθεσία του Γιαγουέν Ζενγκ. Στη συνέχεια χρησιμοποιώντας το εκπαιδευτικό υλικό που συνόδευε την ταινία, συζητήσαμε για την έννοια της φιλοζωίας, για τις συμπεριφορές των ανθρώπων απέναντι στα ζώα, για το ρόλο των ζώων στη ζωή μας και τα ιδιαίτερα χαρίσματά τους.  Επιπλέον, οι μαθητές, μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να ασχοληθούν με διαδραστικές ασκήσεις που τους προβλημάτισαν και τους έκαναν να ευαισθητοποιηθούν ως προς τον σεβασμό που οφείλουμε να δείχνουμε στα ζώα. Στο τέλος, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να γράψουν και να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για το αγαπημένο τους ζώο....

Kiko-and-the-Animals-3

Φιλοζωία 1