Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Σχολικό έτος 2013-2014

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΜΕ ΘΕΜΑ

«ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΠΡΟΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ»

«Ο κόσμος δεν μας προσφέρθηκε απ' τους γονείς μας, μας τον δάνεισαν τα παιδιά μας.
(Αφρικανική Παροιμία)»

Το σχολείο μας χάρις στην ποικιλομορφία του, αποτελεί πόλο ευαισθητοποίησης και συνάμα ασπίδα υπεράσπισης των δικαιωμάτων του παιδιού και ειδικότερα του δικαιώματος στη διαφορετικότητα ή πιο σωστά του δικαιώματος στη μοναδικότητα.

Τα παιδιά που σέβονται τη διαφορετικότητα του άλλου και ταυτόχρονα αντιλαμβάνονται τη δική τους, καθίστανται άνθρωποι που σέβονται τη δυσκολία του συνανθρώπου τους, εμπνέονται από τα θετικά στοιχεία των φίλων τους, συνεργάζονται με επιτυχία, συνειδητοποιούν την έννοια της υποχρέωσης και του καθήκοντος και συνάμα συμβιώνουν αρμονικά και εντάσσονται ομαλά σε οποιαδήποτε κοινωνία.

eva2

Βασικός σκοπός του συγκεκριμένου πολιτιστικού προγράμματος αποτελεί η αναγνώριση και η επεξεργασία των θεμελειωδών δικαιωμάτων του παιδιού, όπως χαρακτηριστικά αναφέρονται στη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού (1992 επίκυρωση από τη χώρα μας), καθώς και η αποδοχή της διαφορετικότητας ως αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινής μας ζωής. Για την υλοποίηση του παραπάνω σκοπού θα επιστρατευτεί η τέχνη, η οποία αποτελεί την κατεξοχήν διεθνή γλώσσα υπεράσπισης των Δικαιωμάτων του Παιδιού ( εικαστικά, μουσική, θέατρο, παραμύθια, επίσκεψη σε Μουσεία και λογοτεχνία). Επιθυμητά αποτελέσματα της υλοποιήσης του ανωτέρω προγράμματος αποτελούν η δημιουργία κλίματος ασφάλειας και καλών διαπροσωπικών σχέσεων στη σχολική μας κοινότητα.

Υπεύθυνη του πολιτιστικού προγράμματος είναι η φιλόλογος κ.Σκαναβή Ευαγγελία, καθώς και σημαντικός συνεργάτης για την πραγματοποιήση του προγράμματος είναι ο καθηγητής Φυτικής Παραγωγής κ.Μήτρου Άγγελος.