Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Σχολικό έτος 2013-2014

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Τα παιδιά είναι οι πιο ευάλωτοι ίσως χρήστες του δρόμου. Η Κυκλοφοριακή Αγωγή, αποτελεί έναν από τους βασικούς πυλώνες οδικής ασφάλειας. Είναι αυτή που μπορεί να συμβάλει αποτελεσματικότερα στη δημιουργία αλλά και αλλαγή στάσεων, όσον αφορά την ασφαλή και υπεύθυνη συμπεριφορά στο δρόμο.Είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να αναγνωρίζουν τους οδικούς κινδύνους και να μαθαίνουν πώς να τους αποφεύγουν.

Μέσα από το πρόγραμμα ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ? ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, οι μαθητές μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τα βασικά σήματα της τροχαίας, να ερμηνεύουν σωστά τις ενδείξεις των φώτων της τροχαίας, να γνωρίζουν και να εφαρμόζουν βασικούς κανόνες ασφαλείας όταν περπατούν σε δρόμο με ή χωρίς πεζοδρόμιο, να γνωρίζουν και να εφαρμόζουν βασικούς κανόνες ασφαλείας όταν επιβαίνουν σε αυτοκίνητο ή λεωφορείο.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παρουσιάσεις, προβολή βίντεο ? ταινιών, ομαδικές εικαστικές δραστηριότητες και επισκέψεις σε πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής.

Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο καθηγητής πληροφορικής Μπάμος Δημήτρης, ενώ συμμετέχουν η κοινωνιολόγος Ζαφειροπούλου Παρθένα και ο μαθηματικός Παπακωνσταντίνου Νίκος