Δράσεις και Εκδηλώσεις του ΕΕΕΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

Διδακτική Επίσκεψη στο Πάρκο Αρπακτικών Ημερόβιων και Νυκτόβιων Πτηνών στη Δράμα

Στις 24-4-2024 ομάδα μαθητών-τριών μας πραγματοποίησε Διδακτική Επίσκεψη στο Πάρκο Αρπακτικών Ημερόβιων και Νυκτόβιων Πτηνών στην Αγορά Δράμας. Εκεί, τα παιδιά περιηγήθηκαν σε ένα υπέροχο φυσικό τοπίο, γνώρισαν, άγγιξαν από κοντά Αρπακτικά Πτηνά, όπως την κουκουβάγια, το γεράκι και τον αετό, έμαθαν πληροφορίες για τη φροντίδα τους και για την ομαλή επανένταξη των τραυματισμένων πτηνών και απόλαυσαν θεαματικές επιδείξεις ελεύθερης πτήσης των εκπαιδευμένων αρπακτικών πουλιών. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σε σύμπραξη με το Γυμνάσιο Καρβάλης, δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές-μαθήτριες των δύο σχολείων να γνωριστούν και να αλληλεπιδράσουν. Ευχαριστούμε θερμά τον υπεύθυνο του Πάρκου, κύριο Ελευθεριάδη Κώστα, για αυτή την ιδιαίτερη εμπειρία!

Πουλιά4 blurr

Πουλιά1 blurr