Δράσεις και Εκδηλώσεις του ΕΕΕΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας σχολικού αθλητισμού συμμετείχαμε από κοινού με το Γυμνάσιο Ν. Καρβάλης   και λαμβάνοντας υπόψη την παρεμβατική δυναμική της Άθλησης και Δια βίου Άσκησης, ενισχύοντας την ψυχοκινητική ανάπτυξη των μαθητών, την κοινωνική συνοχή καλλιεργήσαμε την ευγενή άμιλλα, την ένταξη των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, ενθαρρύναμε την ανεκτικότητα στηρίζοντας τη δράση «Ρατσισμός και διαφορετικότητα ? Όλοι διαφορετικοί Όλοι ίσοι».

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν όλοι μαζί την ταινία «Το καναρινί ποδήλατο» και στη συνέχεια αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους με χειροτεχνίες και κατασκευές . Στα πλαίσια των αθλητικών δραστηριοτήτων συμμετείχαν σε μεικτές ομάδες πετοσφαίρισης και καλαθοσφαίρισης και αγωνίστηκαν στον «Αγώνα Δρόμου των Δέντρων της Αγάπης, της Φιλίας, της Ισότητας και της Ελευθερίας».