Σχετική Νομοθεσία

«Ολυμπιακή Παιδεία - 4η Ολυμπιακή εβδομάδα στα Σχολεία»

Στις 24 και 25 Απριλίου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ολυμπιακή Παιδεία - 4η Ολυμπιακή εβδομάδα στα Σχολεία», του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, που σκοπό είχε να μεταδώσει τις Ολυμπιακές αξίες και να διαμορφώσει συμπεριφορές και δεξιότητες που εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού. Κατά τη διάρκεια αυτών των δύο ημερών η γυμνάστρια του σχολείου μας, κυρία Καϊπακή Βαλασία, διοργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες για να γνωρίσουν τα παιδιά τα Ολυμπιακά αθλήματα. Επιπλέονοι μαθητές-τριες μας παρακολούθησαν διαδικτυακές συναντήσεις με Ολυμπιονίκες και διακριθέντες αθλητές-τριες και συμμετείχαν σε καλλιτεχνικές και δημιουργικές δράσεις που σχετίζονταν με τους Ολυμπιακούς αγώνες. "Πιο γρήγορα, ψηλότερα, πιο δυνατά - Μαζί".

Ολυμπιακή Εβδομάδα1

Ολυμπιακή Εβδομάδα2 blurr