Διδακτική Επίσκεψη στο Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Φιλίππων

Στις 26-3-2024 στο πλαίσιο του εργαστηρίου Γεωπονίας, Τροφίμων & Περιβάλλοντος και του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Ελιά, αρωματικά  φυτά και άνθρωπος» που υλοποιείται στο σχολείο μας, ομάδα μαθητών και μαθητριών μας επισκέφτηκε το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Φιλίππων. Εκεί, παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βότανα και καρποί. Ανακαλύπτω την αφθονία».  Αρχικά, οι μαθητές και οι μαθήτριες μας ενημερώθηκαν  για τα άγρια βότανα και τα οφέλη τους, στη συνέχεια περιηγήθηκαν και συνέλεξαν βότανα της περιοχής. Τέλος στη κουζίνα του ΚΕΠΕΑ παρασκεύασαν λάδι με καλέντουλα και μια γευστική αλοιφή με τσουκνίδα, καρύδια, σκόρδο και ελαιόλαδο, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην καθημερινή μας διατροφήΉταν μια εξαιρετική εμπειρία!!!

ΚΠΕ1 blurr

ΚΠΕ9 blurr