Συμμετοχή Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Καβάλας στα Χελιδονίσματα 2024

Την 1η Μαρτίου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση "Χελιδονίσματα 2024" που διοργάνωσε το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας συνοδεία εκπαιδευτικών, ειδικού εκπαιδευτικού και βοηθητικού προσωπικού συναντήθηκαν με άλλα σχολεία στο Δημοτικό Κήπο. Από εκεί τραγουδώντας τα κάλαντα της Άνοιξης διέσχισαν τους κεντρικούς πεζόδρομους της πόλης και έφτασαν στην Κεντρική πλατεία "Ελευθερίας". Εκεί, στήθηκε μια γιορτή, όπου τα παιδιά παρουσίασαν τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες, ενεπλάκησαν σε δημιουργικές δραστηριότητες, τραγούδησαν, χόρεψαν και παρακολούθησαν μια μουσική εκδήλωση. Με αυτό τον όμορφο τρόπο αναβίωσαν ένα έθιμο με πανάρχαιες ρίζες και καλωσόρισαν την Άνοιξη.

Χελιδονίσματα1 blurr

Χελιδονίσματα2 blurr