19-12-2023 Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Δράμα

Στις 19-12-2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δράμα. Η εκδρομή συνδιοργανώθηκε μαζί με το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας, στα πλαίσια της συνεργασίας των δύο σχολείων στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο "Παιδεία στα Μέσα: Τηλεόραση, Διαδίκτυο, Κινηματογράφος". Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο σχολείων επισκέφτηκαν το Μουσείο Τραίνων στη Δράμα, όπου είδαν από κοντά αντικείμενα και εργαλεία των σιδηροδρόμων από το 1892 έως σήμερα και είχαν τη δυνατότητα να μπουν μέσα σε δύο γνήσια βαγόνια του Orient Express και σε δύο ατμομηχανές. Στη συνέχεια τα παιδιά χαλάρωσαν και διασκέδασαν στο χώρο της Ονειρούπολης Δράμας. Ήταν η αρχή μιας συνεργασίας που θα συνεχιστεί και με άλλες δράσεις σύμπραξης.

Ονειρούπολη1 1

Ονειρούπολη2 1