Εκδήλωση 12-12-2023 για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Στις 12-12-2023 η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, ο Δήμος Καβάλας, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, η ΕΛΜΕ Καβάλας, ο Νομαρχιακός Σύλλογος ΑμεΑ Ν. Καβάλας, η Περιφερειακή Ένωση Τυφλών Ανατολικής Μακεδονίας, ο Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Π.Ε. Καβάλας, το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καβάλας, το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Καβάλας και το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Καβάλας συνδιοργάνωσαν εκδήλωση αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3-12-2023)

Στόχος της εκδήλωσης ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από την ενεργή συμμετοχή τους να κατανοήσουν και να νιώσουν την καθημερινότητα, τις ανάγκες και τον αγώνα των Ατόμων με Αναπηρία. Τα παιδιά δημιούργησαν καλλιτεχνικά έργα, τα οποία παρουσίασαν εκείνη την ημέρα, αλληλεπίδρασαν μεταξύ τους και φώναξαν ένα μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού.

12-12-20231η

12-12-20232η