Όλοι οι μαθητές έχουν τις ίδιες ανάγκες

Όπως κάθε χρονιά, έτσι και φέτος το σχολείο μας πραγματοποιεί δράσεις με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, στις 3 Δεκεμβρίου.

Σκοπός αυτών των δράσεων είναι όλο και περισσότεροι άνθρωποι να γνωρίσουν την πραγματικότητα της ειδικής αγωγής, να εξοικειωθούν με τα άτομα με αναπηρία και κατά κύριο λόγο να γκρεμίσουν μύθους και στερεότυπα που είναι εντυπωμένα στο μυαλό τους, όσον αφορά τη διαφορετικότητα.

Αυτή τη χρονιά δημιουργήθηκε ένα βίντεο στο οποίο εμφανίζονται οι μαθητές του σχολείου μας να περιγράφουν τις καθημερινές τους ανάγκες στο σχολείο.

Όποιος το παρακολουθήσει, μπορεί να διαπιστώσει ότι οι ανάγκες όλων των μαθητών, όλων των σχολείων είναι οι ίδιες.

Αυτός είναι ο λόγός για τον οποίο θεωρείται πλέον αδόκιμος ο όρος "άτομα με ειδικές ανάγκες".

Το ακρωνύμιο ΑμεΑ, σημαίνει "Άτομα με Αναπηρία".

Οι ανάγκες όλων των ανθρώπων είναι ίδιες.

Το μόνο που αλλάζει είναι ο τρόπος με τον οποίο ικανοποιούνται.